Zaproszenia

 

Witam Cię serdecznie,

 

Tradycja wręczania zaproszeń stanowi nieodłączny element przygotowań do zaślubin i wesela.

 

Jeśli to tylko możliwe narzeczeni dbają o osobiste dostarczenie zaproszeń członkom rodziny i gościom. Jest to o wiele cieplej odbierane niż wysłanie zaproszeń drogą pocztową, a poza tym sprzyja to nie tylko odnowieniem kontaktu, ale umocnieniem więzi rodzinnych i zawarciu bliższych relacji na przyszłość.

 

Bardzo istotna jest również osobista wizyta u rodziców chrzestnych. Dzięki niej Wasi chrześni mają możliwość poznać bliżej osobę wchodzącą do Waszej rodziny a Wy macie niekiedy pierwszą okazję przedstawienia wybranki lub wybrańca serca.

 

Zanim jednak  zaczniemy zapraszać gości musimy się zastanowić kogo w ogóle zaprosić.

Stwórzmy więc listę gości na której powinni znaleźć się zarówno członkowie rodziny jak również  przyjaciele i bliscy współpracownicy.

 

Mając już taką listę zastanówmy się ile potrzebujemy tych zaproszeń. Czy wysłać jedno zaproszenie do pary mieszkającej razem z dziećmi, czy dzieci zaprosić osobno. Jeśli są to nastolatki, należy zastanowić się nad zaproszeniem takiej osoby wraz z osobą towarzyszącą.

 

Tworząc listę gości pamiętajmy, że około 10-20% gości może nie móc z różnych powodów przyjść na Wasz ślub, dlatego pisząc zaproszenie nie zapomnijmy dołączyć do niego prośby o potwierdzenie swojej obecności i podać termin do którego oczekujecie na odpowiedź.

 

Umieszczając taką informację na zaproszeniu podajcie swoje dane kontaktowe  ewentualnie dane osoby odpowiedzialnej za organizację wesela i zarządzanie listą gości.

 

Jeśli planujecie przyjęcie weselne z daleka od domu lub macie dużo osób przyjezdnych, dobrze jest dołączyć informację o dojeździe zorganizowanym przez zapraszających. Jeśli nie jest on przewidywany, mapka lub opis najłatwiejszej drogi, którą można dotrzeć na miejsce, będzie rzeczą mile widzianą.  

Następnym krokiem jest wybór zaproszenia. Pamiętajmy, że po latach będzie ono piękną pamiątką przypominającą nam te wspaniałe chwile. Możemy więc tradycyjnie zamówić zaproszenia w sklepie lub zdecydować się na przygotowanie własnych, oryginalnych zaproszeń.

 

Oczywiście treść zaproszenia nie musi się ograniczać do zwykłego zawiadomienia o dacie, miejscu ślubu i wesela z klasycznymi wyrażeniami umieszczonymi na większości zaproszeń. Możemy je troszkę urozmaicić  umieszczając na nim motto, cytat, przesłanie lub refleksję napisaną przez Was.

 

Pisząc zaproszenie do najbliższych i przyjaciół możemy się w nim zwrócić osobiście do nich. Dzięki temu poczują się kimś wyjątkowym i na pewno z radością wezmą udział w ceremonii, ponieważ będą czuli, że ich obecność dużo dla Was znaczy.

 

Jeżeli chcecie, aby zamiast tradycyjnych bukietów kwiatów i drobnych upominków, goście weselni ofiarowali coś innego, na przykład pluszowe maskotki, które później zostaną przekazane do domu dziecka, powinniście umieścić informację o tym na zaproszeniu.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Paweł Kamiński

www.fotoifilm-lublin.pl

www.facebook.com/fotoifilm

 

 

Autor tekstu

Paweł Kamiński

Wojciech Chudzik

Zdjęcia: pinterest