Wieczór Panieński i kawalerski

 

Witam Cię serdecznie,

 

Wieczory panieńskie i kawalerskie swoje źródła maja w tradycji ludowej, sięgają także dawnych kultur. Dawniej wiązało się to z utratą beztroskiego lekkiego życia na rzecz nowych obowiązków, odpowiedzialności, ciężkiej pracy, wychowywaniem dzieci, oraz utrzymywaniem małżonka, także powolną utrata urody i młodości.

 

Mimo znacznych zmian na przestrzeni wieków w naszej kulturze wciąż aktualny jest pewien żal za odchodzącym dawnym wolnym i beztroskim życiem. Związek  małżeński paradoksalnie zbliża dwojga ludzi ale zarazem ogranicza w pewnych swobodach, dlatego wieczór panienki czy też kawalerski to forma pożegnania z wolnością, ostatnia  chwila nacieszenia się tym co bezpowrotnie odchodzi.

 

Za organizację wieczoru kawalerskiego odpowiedzialny jest według tradycji świadek. Podobnie jak za wieczorek panieński świadkowa.

 

Według upodobań Pana Młodego zaprasza jego gości oraz organizuje spędzenie wieczoru. Pan Młody oczywiście może wpływać gdzie i w jaki sposób ma przebiegać jego ostatnia kawalerska noc, lecz sprawami technicznymi takimi jak rezerwacja jakiegoś klubu, samochodu, biletów itd. leży w gestii świadka. W organizacji mogą pomóc bliscy Pana Młodego którzy nie mają na głowie spraw organizacyjnych związanych z weselem i ślubem.

 

Niektórzy niezbyt umiejętnie wykorzystują te ostatnie chwile wolności. Udana recepta na wieczór panieński i kawalerski to dobra zabawa i brak moralnego kaca następnego dnia. Sposobów na zorganizowanie wieczoru jest wiele, w zależności od charakteru i upodobań przyszłych młodych oraz środków materialnych.

Najbardziej popularną metodą jest spędzanie tego wieczoru w klubach i dyskotekach lub na tzw. domówkach z zamówionymi striptizerami (Pani Młoda) lub striptizerkami (Pan Młody), których zdecydowanie odradzam, często po takich imprezach mamy wyrzuty sumienia a nawet kłótnie i odwołany ślub.

 

Możecie iść na kręgle, gokarty, a nawet wynająć pływalnię. Możecie wybrać się na 1 dzień nad morze lub w góry i spędzić niezapomniane chwile na stoku lub na plaży. Lub wynająć cabrio i powozić się po okolicy.

 

Wymyślając zabawy należy mieć na względzie osobowość i charaktery młodej pary, jak i pozostałych uczestników imprezy, takie gry i zabawy mają zapewnić rozrywkę i relaks, nie mogą nikogo onieśmielać ani zawstydzać.

Dobrym zwyczajem jest aby wszystkie osoby biorące udział w przyjęciu były także zaproszone na ślub i wesele. Redagując zaproszenia, oprócz zamieszczania standardowych informacji (dotyczących daty, miejsca, godziny rozpoczęcia wieczoru i obowiązującego stroju) należy poinformować gości o planowanym czasie zakończenia przyjęcia oraz o temacie imprezy.

 

Ważną częścią każdego wieczoru panieńsko-kawalerskiego jest wręczanie narzeczonym drobnych upominków. Wybór odpowiednich prezentów powinien wynikać z przyjętego tematu przyjęcia.

 

Najważniejszą sprawą przy organizacji wieczoru panieńsko-kawalerskiego jest dobór odpowiedniego tematu oraz powiązanie z nim pozostałych elementów przyjęcia. Podstawowym celem tej imprezy, jest zapewnienie dobrej zabawy i rozrywki, a także zrelaksowanie się przed stresującym wydarzeniem, jakim jest ślub.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Paweł Kamiński

www.fotoifilm-lublin.pl

www.facebook.com/fotoifilm

 

Autor tekstu

Paweł Kamiński

Wojciech Chudzik

Zdjęcia: pinterest