Dekoracje ślubne

 

Witam Cię serdecznie,

 

Dekoracje ślubne to bardzo szerokie pojęcie. Obejmuje swym zasięgiem wiązanki ślubne, dekoracje samochodu, kościoła, sali weselnej oraz mini dekoracje typu rożki kwiatowe, korsarze, biżuterię florystyczną, ozdoby do włosów, a także bukiet dla rodziców. Wybór dekoracji, a więc i wybór materiału, kwiatów zazwyczaj zależy od Waszych funduszy.

 

Najczęściej wybieranymi kwiatami na ślub są róże w jasnych kolorach. Jednak najciekawszy efekt można uzyskać poprzez zastosowanie we wszystkich dekoracjach tego samego kwiatu, ale w różnych kolorach lub odcieniach. Wtedy wszystkie aranżacje tworzą spójną całość, są wyraziste i tworzą prawdziwą dekoracją ślubnej uroczystości.

Wiązanka ślubna weszła w świadomość ludzi jako kompozycja absolutnie niezbędna podczas ślubnych uroczystości. I rzeczywiście dobrze dobrany bukiet jest dopełnieniem, swoistą kropką nad i dla Panny Młodej. Ogromny rozwój branży florystycznej sprawił, że wybór przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Do czynników decydujących o idealnie dobranej wiązance można zaliczyć : kolor i styl sukni, charakter uroczystości (cywilny czy kościelny), temperament Panny Młodej oraz jej wzrost i wiek.

 

Pierwszym czynnikiem na który przyszła Panna Młoda powinna zwrócić uwagę to kolor sukni. Wiązanka nie powinna zlewać się z nią, powinna być widoczna. Jeśli np. jest w kolorze ecru to najefektowniej będą wyglądać kwiaty w ciepłym kolorze. Niemniej ważna jest wzrost. Dla Panny Młodej wysokiej lub postawnej bukiet powinien być większy, może również zawierać duże kwiaty jak np. lilie. Natomiast wiązanka dla tej o filigranowej figurze powinna być subtelna, nie przytłaczająca ani kolorem, ani wielkością.

 

Dla kobiety dojrzałej najlepiej wyglądają bukiety w ciepłych kolorach i z dużą ilością kwiatów.  Dla młodych, energicznych przyszłych żon pasują wiązanki o żywych kolorach lub niestandardowych kształtach. Nie mniej ważne od w/w czynników są osobiste preferencje, aby panna młoda czuła się z tym bukietem dobrze. Koszt wiązanki ślubnej to od 100 zł wzwyż.

 

Wiązanka ślubna powinna współgrać ze stylem sukni, a także całej uroczystości. Wiązanka na ślub cywilny powinna być mniejsza i skromniejsza niż na kościelny.  

Przed przystąpieniem do zamawiania bukietu dla świadkowej należy najpierw skonsultować kolor jej sukni w celu uniknięcia kolorystycznego zgrzytu. Taka wiązanka powinna być mniejsza, może nawiązywać do bukietu Panny Młodej, ale powinna to być jej skromniejsza wersja.

 

Korsarze to niewielkie kompozycje przypinane do klapy garnituru Pana Młodego oraz świadka. Taka mini aranżacja powinna nawiązywać do wiązanki trzymanej przez Pannę Młodą oraz świadkową. Zazwyczaj korsarze dodawane są gratis do wiązanek ślubnych.

 

Dekoracja kościoła stwarza florystom wiele możliwości, które jednak są zazwyczaj ograniczane przez kwestie finansowe młodej pary. Wersja najskromniejsza obejmuje kompozycje ołtarza głównego, naw bocznych i dekoracje klęczników. Zawsze warto jednak upiększać  kościół dostosowując kwiaty do charakteru wnętrza. Ciemne, barokowe kościoły warto rozświetlić aranżacjami z jasnych kwiatów w stylu masy. Koszty takich dekoracji zaczynają od 400 zł wzwyż.

 

Niekiedy Młoda Para zamawia również bukiet dla rodziców.  Najlepszym materiałem na tego typu prezent są róże w zdecydowanych kolorach. Bukiet powinien być w miarę duży, najlepiej z 7 – 15 kwiatów, okazały i efektowny. Miłą alternatywą bukietu jest kosz kwiatowy.

 

Dekoracje pojazdu powinny być  dostosowane do jego rozmiaru. Inaczej będzie udekorowany nowoczesny samochód, inaczej staroświecki garbus, a inaczej konna dorożka. Najczęściej do tego typu aranżacji stosuje się przyssawki. Istnieje ryzyko, że takie dekoracje odpadną, więc aby tego uniknąć nie należy przed uroczystością woskować samochodu ani stosować preparatów ochronnych.

 

Bardzo ciekawą i stosunkowo niedrogą aranżację stanowi tzw. efekt wiatru czyli kwiaty porozrzucane w pozornym nieładzie na całej powierzchni auta. Najskromniejsza dekoracja kwiatowa samochodu to ok. 150 zł.

 

Rożki kwiatowe to niewielkie pergaminowe paczuszki wypełnione płatkami róż. Ich objętość  jest wysypywana w momencie wyjścia młodej pary z kościoła. Koszt takiego rożka to ok. 5-7 zł.

 

pozdrawiam

 

Paweł Kamiński

www.fotoifilm-lublin.pl

www.facebook.com/fotoifilm

 
 
 
Autor tekstu

Paweł Kamiński

Wojciech Chudzik

Zdjęcia: pinterest

Dla www.fotoifilm-lublin.pl artykuł napisała Daria Batorska