Zespół muzyczny

Zespół muzyczny

 

Witam Cię serdecznie,

 

Jedną z najważniejszych rzeczy na weselu jest zespół. To od niego zależy jak goście będą się bawić.

 

Odpowiednio dobrana muzyka na weselu  wprawi gości w odpowiedni nastrój Pamiętaj,  że  muzyka  na przyjęciu weselnym nie tylko ma uprzyjemnić Tobie czas ale głownie Twoim gościom, muzyka powinna przypaść do gustu zarówno konserwatywnym starszym osobom jak i rówieśnikom.

 

Musisz podjęć decyzje czy decydujesz się na zespół grający na żywo czy też profesjonalnego DJ. To drugie rozwiązanie wydaje się być znacznie tańsze.

 

Warto przeprowadzić staranne poszukiwania, by znaleźć odpowiednią kapelę. Zacznij od przeglądania ogłoszeń w lokalnych gazetach. Poszukaj też w Internecie – zespoły weselne bardzo często mają swoje strony internetowe. Możesz też zasięgnąć opinii znajomych.

 

Przed wyborem zespołu warto wziąć próbkę materiału dźwiękowego lub wideo.

 

Jeśli zdecydujesz się iść do ołtarza przy dźwiękach wynajętych muzyków, najlepiej wybierz jakiś klasyczny, spokojny utwór. Możesz zdecydować się na solistę przygrywającego Ci na skrzypcach lub gitarę akustyczną.

Niektórzy się decydują na akompaniament podczas błogosławieństwa w domu, lub  też  podczas zwyczaju  wykupu Panny Młodej, ważne aby był on subtelny niezbyt hałaśliwy, wtedy Ty i rodzina miałaby  problem w porozumiewaniu się miedzy  sobą, byście się przekrzykiwali. Ponadto osoby z zespołu nie powinny zakłócać tej rodzinnej atmosfery, w zupełności wystarczy akompaniament jednego muzyka  na instrumencie akustycznym bez wzmocnienia.

 

Repertuar

 

Pamiętaj, że nie może on razić gości znajdujących się na weselu, powinni się  oni czuć na nim dobrze a nie tak jak gdyby byli przymuszeni, podobnie zabawy oczepinowe nie mogą być zbyt śmiałe i wywoływać niesmak. Popularny jest zwyczaj nazywany gorzka wódka w którym także starsi się całują dopingowani  przez zespół i gości. Pragnę zauważyć że osoby występujące w roli starszych  nie muszą mieć ochoty uczestniczyć w tym zwyczaju, dlatego warto z nimi  porozmawiać a ustalenia przekazać do zespołu.

 

Kiedy już wybierzesz zespół, musisz ustalić, jaką muzykę mają dla Ciebie grać. Możesz dać im stworzoną przez siebie i narzeczonego listę utworów, które chciałabyś usłyszeć na przyjęciu. Możesz też zaufać muzykom i pozwolić im dobrać repertuar na podstawie Twoich ogólnych wskazówek. Weź pod uwagę, że wybrany przez ciebie zespół zapewne posiada wieloletnie doświadczenie i najprawdopodobniej wie, jaka muzyka sprawdza się najlepiej. Jednak to co  uniwersalne nie  musi wcale się  Tobie i Twoim gościom podobać. Zwróć uwagę na  tekst, niektóre utwory mogą razić pewnych gości i robić niekorzystne wrażenie.

 

Niektóre zespoły popełniają szereg błędów. Najczęstsze to zbyt głośna muzyka, kieliszki na stołach drżą, włosy się elektryzują nawet nie słychać własnych  myśli a goście nie mogą się komunikować miedzy sobą. Osoby starsze albo te które nie lubią głośnej muzyki nie powinny zasiadać  obok sceny z zespołem.

 

Przesterowany dźwięk– dla ucha ludzkiego jest ledwie zauważalny ale dobrze  słyszalny w nagraniu filmowym. Niektóre zespoły twierdzą że ich to nie  interesuje. Ale czy chciałabyś na nagraniu filmowych mieć chrypiący  nieprzyjemny dźwięk? Warto te kwestie wcześniej omówić z zespołem.

 

Zbyt krótkie przerwy w repertuarze muzycznym – goście nie mają wystarczająco  dużo czasu aby rozmawiać ze sobą i cieszyć się swoim towarzystwem,   wychodzenie na zewnątrz lub na korytarz nie zawsze jest przyjemne.

 

Czasem zdarza się że zespół gasi wszystkie światła w  sali a zostawia te  błyskające kolorowe na scenie. Trudno jest się  wtedy poruszać w takim  oświetleniu, także  odszukać kogoś. Takie światło jest bardzo nieprzyjemne i męczące.

 

No i alkohol, nie jest stosowne gdy zespół spożywa go zbyt wiele, powinnaś mieć nad tym kontrole.

 

Pamiętaj też, że musisz znaleźć dla swoich muzyków odpowiednie miejsce na sali. Musisz stworzyć im odpowiednie warunki. Najlepiej zaproś ich na salę weselną parę dni wcześniej, niech zorientują się na miejscu gdzie mogą się rozstawić, gdzie podłączyć instrumenty, jaka jest akustyka sali. Pomyśl też, by podczas wesela przygotować dla nich specjalny stolik i poczęstunek. W końcu Twoje przyjęcie ma być nie zapomniane, muzycy muszą więc całą noc być w świetnej formie.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Paweł Kamiński

www.fotoifilm-lublin.pl

www.facebook.com/fotoifilm

 
 
Autor tekstu

Paweł Kamiński

Wojciech Chudzik

Zdjęcia: pinterest