Upominki

 

Witam Cię serdecznie,

 

Dzisiaj chciałem Ci podpowiedzieć jak usadzić swoich Gości, jak podać tort i troszkę o upominkach które dostaniecie od zaproszonych gości.

 

Kiedy wybierzemy już salę weselną, pojawia się następny problem, mianowicie jak usadzić naszych Gości? Czy dać im wolną rękę i niech każdy zajmuje dowolne miejsce, czy posadzić ich rodzinami koło siebie?

 

Jeśli na sali znajdują się okrągłe stoły problem jest znacznie trudniejszy niż przy stołach tradycyjnych długich. Proponuję tutaj sporządzić listę gości, ustalić kogo i z kim można posadzić. Dobrym rozwiązaniem przy sporządzaniu takiej listy było by podzielić wszystkie osoby na grupy a także podgrupy co znacznie ułatwi nam rozplanowanie rozmieszczenia gości.

 

Jeśli przewidujemy dzieci na swoim przyjęciu, wtedy pierwszą grupą mogą być właśnie dzieci. Jako drugą możemy wyznaczyć młodzież. I tutaj możemy stworzyć podgrupy: młodsza młodzież, starsza młodzież. Ostatnią grupę niech stanowią dorośli, i tutaj również możemy ich podzielić na podgrupy np. rodzina Pani Młodej, rodzina Pana Młodego chodź warto było by wymieszać gości żeby się troszkę rodziny na wzajem mogły poznać.

Przewidując oddzielne miejsca dla najmłodszych, warto pamiętać aby usadzić ich w takim miejscu, aby nie przeszkadzały pozostałym gościom – a każdy wie jakie nasze pociechy mogą płatać figle…

 

Warto również przemyśleć czy chcielibyście bliżej siebie posadzić znajomych czy też może rodziców, dziadków, chrzestnych. Zazwyczaj są to świadkowie ewentualnie osoby towarzyszące świadkom. Dobrym obyczajem jest, aby to osoby, które darzycie szczególnym szacunkiem siedziały najbliżej Waszego stołu.

 

Jeśli zdecydowaliście się na tego typu rozwiązanie, konieczny jest plan, który powinien znajdować się przy wejściu na salę, umożliwi on gościom szybkie odnalezienie swojego miejsca.

 

Przy ustawieniu tradycyjnym, goście zazwyczaj usadzają się sami, także nie ma potrzeby robienia bilecików z nazwiskami.

 

Tort weselny

chyba nikt nie wyobraża sobie wesela bez tortu. Musimy więc dopilnować aby był smaczny, no i koniecznie piętrowy. Ilość pięter zależy głownie od ilości gości, liczy się ok. 10 dag na osobę.

 

Jest on zazwyczaj podawany po północy lub po oczepinach, ale nie ma na to reguły. Warto pamiętać jeżeli jest oczywiście taka możliwość, aby wyjechał na wózku kelnerskim, światła powinny być całkowicie zgaszone, a na Waszym torcie powinny palić się piękne race. Warto poprosić zespół o fanfary, gdy race gasną zapalane są światła i Państwo kroją wspólnie pierwszy kawałek. Bardzo ładnym gestem jest gdy Młoda Para następne kawałki kroi dla rodziców.

 

Prezenty ślubne

Coraz częściej zamiast kwiatów na życzenia Młodych kupuje się maskotki, którymi nowożeńcy obdarowują później dzieci z domów dziecka. Z pewnością jest to czyn godny naśladowania.

 

Miłym zwyczajem są podziękowania gościom za przybycie. Ostatnio coraz częściej świadkowie w imieniu Pary Młodej obdarowują zgromadzonych gości np.: cukierkami zawiniętymi w tiul lub innymi drobnymi pamiątkami.

 

pozdrawiam serdecznie

 

Paweł Kamiński

www.fotoifilm-lublin.pl

www.facebook.com/fotoifilm

 

Autor tekstu

Paweł Kamiński

Wojciech Chudzik

Zdjęcia: pinterest